top of page

Czy grzejniki na podczerwień są bezpieczne?

Promieniowanie podczerwone, na którego zasadzie dziaÅ‚ajÄ… grzejniki na podczerwieÅ„ to czysta i bezpieczna energia cieplna. Pierwsze wrażenie jednak, jakie w powszechnym odbiorze niesie ze sobÄ… sÅ‚owo „promieniowanie”, to: radioaktywność. Jak jest naprawdÄ™? Czy grzejniki na podczerwieÅ„ sÄ… bezpieczne? 

 

 

Promieniowanie wokóÅ‚ nas

 

Åšwiat wokóÅ‚ nas jest zanurzony w falach promieniowania. Promieniowanie bowiem to każda forma energii odbierana i wysyÅ‚ana na odlegÅ‚ość pod postaciÄ… fal oraz strumienia czÄ…steczek. ŹródÅ‚em naturalnego promieniowania jest SÅ‚oÅ„ce, skorupa ziemska i sam czÅ‚owiek. Sztucznie wygenerowane promieniowanie emituje nadajnik radiowy, lodówka, telewizor, lampa, telefon komórkowy i grzejnik.  

Promieniowanie podczerwone

Promieniowanie docierajÄ…ce do nas ze SÅ‚oÅ„ca ma postać fal elektromagnetycznych. Jest Å›wiatÅ‚em o dwóch zakresach: widzialnym i niewidocznym dla czÅ‚owieka. DziÄ™ki zakresom widzialnym rozróżniamy kolory, a pasma niewidzialne, poniżej widocznego dla nas zakresu, pozwalajÄ… nam m. in. odbierać przyjemne ciepÅ‚o na skórze. 

Promieniowanie podczerwone nazywane jest inaczej infrared, od Å‚aciÅ„skiego infra, czyli: poniżej. 

W zależnoÅ›ci od dÅ‚ugoÅ›ci fal rozróżniamy trzy rodzaje promieniowania podczerwonego:

 

  • NIR – near infrared, czyli promieniowanie bliskie

  • MIR – medium infrared, Å›rednie

  • FIR – far infrared, dalekie

 

Jaki rodzaj promieniowanie podczerwonego używa się w grzejnikach na podczerwień?

 

Promieniowanie NIR, czyli bliskie może uszkodzić ludzkÄ… rogówkÄ™ lub oparzyć skórÄ™, lecz osoby pracujÄ…ce w warunkach promieniowania podczerwonego bliskiego, wyposażone sÄ… w gogle i ubranie ochronne. 

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że promieniowanie bliskie nie jest wykorzystywane w produkcji grzejników na podczerwieÅ„.

 

Panele grzewcze wykorzystujÄ… bezpiecznÄ… energiÄ™ cieplnÄ…, promieniowanie podczerwone dalekie FIR. 

Jak dziaÅ‚a ogrzewanie na podczerwieÅ„? 

Panele grzewcze na promienie podczerwone działają na podobnej zasadzie co docierające do nas strumienie światła słonecznego.

CzÅ‚owiek zbudowany jest w 60-70% z czÄ…steczek wody. Promienie sÅ‚oneczne przenikajÄ… przez skórÄ™ i dziaÅ‚ajÄ… bezpoÅ›rednio na wodÄ™, z której jesteÅ›my zbudowani. Dlatego też możemy odczuwać przyjemne ciepÅ‚o, nawet w mroźny dzieÅ„. 

 

Ogrzewanie na podczerwieÅ„ nie podgrzewajÄ… powietrza w pomieszczeniu, jak ma to miejsce w tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikami pokojowymi, a obiekty pozostajÄ…ce w jego zasiÄ™gu. Tymi przedmiotami sÄ… Å›ciany, meble oraz my, ludzie. Podgrzanie powietrza nastÄ™puje we wtórnym dziaÅ‚aniu. To od obiektów ogrzanych podczerwieniÄ… nagrzewa siÄ™ powietrze. 

W jaki sposób ma to podnieść komfort i bezpieczeÅ„stwo ludzi w pomieszczeniu?

 

Przewaga ogrzewania na podczerwień nad metodą konwencjonalną opartą o efekt spalania paliw kopalnianych, polega na kilku zasadniczych aspektach:

 

  • Ogrzewanie na podczerwieÅ„ nie wymusza cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Tradycyjne grzejniki podgrzewajÄ… powietrze wokóÅ‚ nich, które „ucieka” ku sufitowi, przesuwa siÄ™ nad gÅ‚owami i opada schÅ‚odzone po drugiej stronie pokoju. Wraca nastÄ™pnie już zimne w stronÄ™ kaloryfera i proces siÄ™ powtarza. Każdy z nas zna to zjawisko doskonale. Każdy z nas również odczuwa kurz, który wiruje w powietrzu poruszany przez unoszÄ…ce siÄ™ stale fale ciepÅ‚a i przykre uczucie suchoÅ›ci w ustach i nosie towarzyszÄ…ce nam w okresie grzewczym. StÄ…d kÅ‚opoty alergików i powtarzajÄ…ce siÄ™ infekcje górnych dróg oddechowych. Ogrzewanie podczerwone nie porusza ani nie podgrzewa bezpoÅ›rednio powietrza, a przedmioty pozostajÄ…ce w jego zasiÄ™gu.

  • I tu dochodzimy do kolejnego punktu przewagi ogrzewania na podczerwieÅ„. Powietrze w pokoju ogrzewanym podczerwieniÄ… jest o kilka stopni chÅ‚odniejsze i zarazem wilgotniejsze niż w pomieszczeniu ogrzewanym kaloryferem. Co ważne, osoba przebywajÄ…ca w pokoju o niższej temperaturze, nie odczuwa tej różnicy jako dyskomfortu, a wprost przeciwnie. Czuje komfortowe ciepÅ‚o i przyjemniejsze powietrze do oddychania. 

  • Ogrzewanie na podczerwieÅ„ nie wymaga użycia paliw kopalnianych, a co za tym idzie, nie ma dymu z domowego komina, który jest gÅ‚ównym powodem smogu w okresie grzewczym. Energia do zasilania grzejników na podczerwieÅ„ pochodzi z gniazdka elektrycznego, a powszechnie wiadomo, że wspóÅ‚czesne elektrownie posiadajÄ… nowoczesne i ekologiczne sposoby na oczyszczanie dymu pochodzÄ…cego ze spalania. Ponadto koszt zużycia energii elektrycznej do podgrzania domu w okresie zimowym jest niższy niż ogrzewaniem konwencjonalnym. Już po miesiÄ…cu użytkowania grzejników na podczerwieÅ„ można siÄ™ samemu o tym przekonać.

  • Prostota montażu – wystarczy wiertarka i kilka koÅ‚ków, by w poÅ‚Ä…czeniu z podstawowymi umiejÄ™tnoÅ›ciami technicznymi, samemu zainstalować grzejnik na podczerwieÅ„

bottom of page