Jak działa promiennik podczerwieni?
Ekologiczne zalety paneli na podczerwień do ogrzewania pomieszczeń docenia coraz szersza grupa użytkowników. Jak działa promiennik podczerwieni? Czy jest to bezpieczne dla człowieka? Na częste pytania czytelników odpowiemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy!
Czym jest podczerwień używana w promiennikach do ogrzewania?
Światło, w zależności od zakresu długości fal, dzielimy na widziane i niewidoczne dla człowieka. Dzięki falom widzialnym możemy rozróżniać kolory. Fale niewidoczne dla oka ludzkiego znajdują się poniżej zakresu, w jakim widzi człowiek. Są to właśnie fale podczerwone, inaczej zwane infrared (od łacińskiego infra – poniżej). Fale podczerwone są fragmentem fal elektromagnetycznych. Emitują zarówno światło niewidoczne dla człowieka, jak i ciepło odczuwalne. Zasada ich działania przypomina najbardziej promienie słoneczne.
Fale podczerwone podział
Fale podczerwone dzielą się na pasma:
-
bliskie NIR (near infrared )
-
średnie MIR (medium infrared)
-
dalekie FIR (far infrared)
W technologii ogrzewania podczerwienią wykorzystuje się najbezpieczniejsze promieniowanie podczerwone, dalekie FIR.
Czy podczerwień jest bezpieczna dla człowieka?
Promienie podczerwone bliskie NIR może spowodować oparzenie i uszkodzić rogówkę oka. Dlatego też ludzie, którzy pracują w środowisku podczerwieni bliskiej, powinni nosić specjalne ubranie ochronne. Panele, grzałki czy maty grzewcze na podczerwień działają, wykorzystując wyłącznie promienie podczerwone dalekie FIR, które są bezpieczne dla człowieka.
Podczerwień używana w ogrzewaniu promiennikami przypomina tło, w jakim normalnie się znajduje człowiek, jednak, by uniknąć zbędnej ekspozycji na promieniowanie fal elektromagnetycznych, sugerowane jest, by nie montować paneli grzewczych bezpośrednio przy łóżku.
Jak działa promiennik podczerwieni?
Promienie podczerwone dalekie w odróżnieniu od konwencjonalnego ogrzewania kaloryferami, nie podgrzewają powietrza, a ludzi i przedmioty znajdujące się wewnątrz.
Ciało ludzkie składa się w większej części z wody. Promienie podczerwone przenikają do cząsteczek wody i podgrzewają ją. Powietrze wokół człowieka nagrzewa się od ciepła ludzkiego ciała.
Nie ma strat energii cieplnej, a co za tym idzie, zbędnych kosztów na media.
Przypomina to wystawianie się na działanie promieni słonecznych. Temperatura powietrza w słońcu i cieniu jest bardzo zbliżona, lecz odczucie ciepła na skórze, na którą pada światło słońca, jest dużo, dużo wyższe. Podobnie działają żarówki starego typu, które oprócz funkcji dostarczania światła, również podgrzewały otoczenie.
Promieniowanie podczerwone FIR wykorzystywane jest w fizjoterapii, przemyśle i w ogrzewaniu mieszkań, hal i biur.
Czemu promienniki podczerwieni uważane są za ekologiczną energię grzewczą?
Działanie promienników podczerwonych oparte jest wyłącznie o energię elektryczną. Moc paneli na podczerwień dobierana jest do wielkości pomieszczenia. Promienie podczerwone FIR ogrzewają wyłącznie przedmioty znajdujące się w zasięgu działania, pozostawiając powietrze w niższej temperaturze. Oznacza to, iż komfort dla mieszkańców jest wyższy, gdyż łatwiej i zdrowiej oddycha się chłodniejszym, a co za tym idzie, wilgotniejszym powietrzem.
Promienie podczerwone używane do ogrzewania nie wydzielają zbędnego dymu i innych zanieczyszczeń.
Ponadto warto zaznaczyć, iż ogrzewanie promiennikami na podczerwień nie porusza powietrza, jak to ma miejsce w przypadku standardowych kaloryferów.
Jakie ma to znacznie?
Ulgę w oddychaniu natychmiast zauważą alergicy wziewni, którzy cierpią zwłaszcza w okresie grzewczym. Powietrze podgrzane przez kaloryfery unosi się ku górze, przemieszcza pod sufitem i opada chłodną falą po przeciwległej do kaloryfera ścianie. Wraca następnie do grzejnika i proces się powtarza. Stała cyrkulacja powietrza powoduje roznoszenie się kurzu w pokoju. Dodatkowym problemem jest kwestia odczuwalnej suchości śluzówek w pomieszczeniach ogrzewanych konwencjonalnie. Mieszkańcy przegrzewanych bloków radzą sobie z tym, montując na grzejnikach pojemniki z wodą, by przywrócić równowagę wilgotności w powietrzu.
Ogrzewanie promieniami podczerwonymi nie powoduje ciągłego ruchu powietrza. Śluzówki nosa i ust nie są przesuszone, a komfort cieplny zachowany.
Innym problemem dla alergików jest grzyb na wilgotnych ścianach. Ściany w starszych budynkach są często zawilgocone, zwłaszcza gdy zastawione są meblami. Powietrze grzane kaloryferami nie osusza tych miejsc, więc pojawia się grzyb, powodując kłopoty zdrowotne dla osób uczulonych na pleśnie.
Grzyb i pleśń nie pojawi się w otoczeniu ogrzewanym promiennikami podczerwonymi, a ściany będą lepiej nagrzane, a co za tym idzie, mocniej zaizolowane przed chłodem z zewnątrz.