top of page

Panele na podczerwień - jak to działa? Odpowiadamy na pytania! 

W dobie walki ze smogiem i powszechnego zanieczyszczeniem powietrza, poszukiwane są inne, bardziej „zielone” sposoby na ogrzewanie mieszkań i domów. Ogrzewanie na podczerwień jest interesującą alternatywą dla konwencjonalnych rozwiązań. Jak działają panele na podczerwień? Zapraszamy do lektury!

Panele na podczerwień – jak to działa? 

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje podobny schemat działania, na podstawie którego grzeją promienie słoneczne lub stara, klasyczna żarówka. 

Żarówki starszego typu były nie tylko źródłem światła, lecz oddawały całkiem spore ilości ciepła. Nie był to zamierzony efekt, lecz niemniej, widoczny.

 

Panele na podczerwień wykorzystują część fal elektromagnetycznych, zakres światła czerwonego, poniżej możliwości widzenia przez człowieka. 

Światło dzieli się na widzialne i niewidzialne. Promienie widzialne pozwalają nam na rozróżnianie kolorów, niewidzialne, m. in. dostarczają przyjemnego ciepła. 

 

Jak to działa?

Sposób działania najlepiej odda przykład z życia. Podczas słonecznego, mroźnego dnia chętnie wystawiamy się do słońca. Opalanie na leżaku w górach zimą należy do ważnego narciarskiego rytuału. Skóra człowieka nagrzewa się od promieni, choć powietrze jest lodowate. Czujemy przyjemne ciepło, lecz wystarczy na moment przesunąć się w cień, by uczucie kłującego chłodu natychmiast wróciło. Dlaczego? Przecież temperatura powietrza nie może być drastycznie różna w odległości jednego metra?

 

Odpowiada za tę sytuację sposób oddziaływania słońca. Promienie przenikają przez skórę i podgrzewają cząsteczki wody, z których jesteśmy zbudowani. Słońce nie działa bezpośrednio na powietrze, lecz pośrednio. Powietrze odbiera ciepło od obiektów nagrzanych przez promienie słoneczne. 

 

Panele na podczerwień emitując fale promieni podczerwonych podgrzewają ludzi i przedmioty znajdujące się w zasięgu działania urządzenia grzewczego. 

Różnice między klasycznymi grzejnikami, a panelami na podczerwień?

  1. Konwencjonalne ogrzewanie znane nam od lat, bazuje na spalaniu paliw kopalnianych (gazu czy węgla, ewentualnie drewna), w wyniku którego podgrzana zostaje woda w zbiorniku. Gorąca woda rurami jest transportowana do grzejników. Powietrze wokół kaloryfera nagrzewa się i unosi ku górze. Pod sufitem przesuwa się w stronę przeciwległej ściany, opada schłodzone i wraca do grzejnika. Proces się powtarza. Minusem tej metody są straty ciepła, gdyż ogrzane powietrze ucieka do góry oraz nierównomierne rozłożenie temperatury w pomieszczeniu. Bliżej grzejnika jest cieplej, im dalej, tym zimniej. Panele na podczerwień równomiernie ogrzewają wszystkie obiekty pozostające w zasięgu ich działania. Nie podgrzewają zbędnie powietrza, lecz docierają bezpośrednio do odbiorów. 

  2. Powietrze w pomieszczeniu ogrzewanym kaloryferem jest suche i drażniące układ oddechowy. Odpowiada za to stała, wymuszona cyrkulacja i krążące wciąż cząsteczki kurzu. Świetnie zdają sobie sprawę z dyskomfortu alergicy, lecz również osoby, które nie lubią przegrzanej, suchej atmosfery w sypialni. Panele na podczerwień nie poruszają powietrza, więc nie powodują reakcji drażniących układ oddechowy. Ponadto powietrze w pomieszczeniu ogrzewanym panelami jest o kilka stopni chłodniejsze, więc zarazem wilgotniejsze, od standardowo ogrzewanych pokoi. Promienie podczerwone oddają ciepło bezpośrednio do odbiorów, pozostawiając otoczenie w niższej temperaturze. 

  3. Panele podczerwone zużywają mniej energii, niż standardowe grzejniki, a co za tym idzie, są tańsze w eksploatacji. Nie ogrzewają zbędnie powietrza, a obiekty w zasięgu. 

  4. Ściany w pomieszczeniu ogrzewanym panelami są ciepłe i stają się naturalnym izolatorem przed chłodem z zewnątrz. Grzejniki konwekcyjne często nie docierają ze swym ciepłem do miejsc za meblami co powoduje zawilgocenia, grzyb i pleśń. 

  5. Panele na podczerwień nie wymagają specjalnych instalacji, rur czy kotłowni. Urządzenie emitujące fale podczerwone montuje się szybko i prosto, a dzięki nowoczesnemu designowi, może być dopasowane do upodobań klienta.

  6. Konwekcyjne ogrzewanie emituje do atmosfery zanieczyszczenia, a w konsekwencji powoduje smog. Ogrzewanie na podczerwień korzystając z energii elektrycznej jest w znacznej mierze bardziej ekologiczne i „czyste”. Ogrzewanie podczerwienią Oxyly.

bottom of page