top of page
  1. Jak działają panele grzewcze na podczerwień?

Promienie podczerwone emitowane przez panele grzewcze infrared działają na tej samej zasadzie, co promienie słońca. Ogrzewają przedmioty, ludzi i ściany, a dopiero w dalszej kolejności powietrze. Na zupełnie odwrotnej zasadzie działa ogrzewanie konwencjonalne. Jak dokładnie działają panele grzewcze na podczerwień? Zapraszamy do dalszej części artykułu. Wyjaśnimy w nim szczegóły działania ogrzewania na podczerwień.

Ogrzewania konwencjonalne – główne założenia działania

Tradycyjna technologia grzewcza opiera się o spalanie paliw kopalnianych, takich jak węgiel, gaz, olej lub drewno i jego pochodne. 

W procesie spalania podgrzewana zostaje woda, która następnie jest transportowana instalacją do kaloryferów. Droga, jaką musi pokonać podgrzana woda, jest też pierwszym miejscem, gdzie powstają straty ciepła. Temperaturę odbierają wodzie ściany oraz rury. Tutaj również wiele zależy od jakości instalacji i jej szczelności. Jeśli jest stara lub niewłaściwie położona, może powodować kolejne straty cennego ciepła.

 

Kaloryfery nagrzane gorącą wodą podgrzewają powietrze. Fala ciepłego powietrza unosi się w stronę sufitu, a następnie opada schłodzona po przeciwległej do grzejnika ścianie, przesuwa się już chłodne po podłodze i wraca do kaloryfera, gdzie cały proces znów się powtarza. Najwięcej ciepła jest generowane pod sufitem i w momencie unoszenia znad grzejnika. Ludzie i przedmioty ich otaczające, znajdują się bliżej podłogi niż sufitu, więc ciepło, jakie do nich dociera, jest niewielkie. To ogromne straty na energii cieplnej i w kosztach z nią związanych.

Jak działają panele grzewcze na podczerwień?

Każdy z nas zna to przyjemne uczucie, gdy wystawia twarz na promienie słońca podczas mroźnego, zimowego, dnia, prawda? Pomimo lodowatego powietrza, w twarz jest przyjemnie ciepło. Jeśli przesuniemy się w cień, odczucie mrozu natychmiast wróci. A przecież temperatura w słońcu i w cieniu jest praktycznie taka sama. Tak działa fala podczerwona emitowana przez słońce i na identycznej zasadzie działają panele grzewcze infrared.

 

Panele grzewcze na podczerwień emitują fale elektromagnetyczne z zakresu poniżej czerwonej barwy widzianego światła.  Stąd też pochodzi nazwa promieni – infrared (infra – z łaciny poniżej). 

Panele na podczerwień wytwarzają energię, która podgrzewa, podobnie jak promienie słoneczne w zimowy dzień, ludzi i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, a nie powietrze. Powietrze jest podgrzane w drugiej turze, gdy zarówno ludzie, jak i przedmioty (ściany, meble itp.) oddadzą ciepło, które sami emitują. Oznacza to, że nie powstają straty spowodowane niepotrzebnym podgrzaniem powietrza, osuszają się mury, w ten sposób lepiej izolując budynek oraz de facto potrzebna jest mniejsza moc do ogrzania pomieszczenia. 

 

Powietrze w pomieszczeniu z powodzeniem może pozostać chłodniejsze, niż w przypadku temperatury, jaka jest niezbędna do ogrzania sposobami konwencjonalnymi, gdyż ludzie i przedmioty odbierają zmysłami wyższy zakres ciepła. 

 

 

Co to oznacza dla mieszkańców?

 

Ludzie przebywający w pomieszczeniach ogrzewanych promieniami podczerwonymi, odczuwają komfortowe ciepło, przy zachowaniu chłodniejszego powietrza. Niższa temperatura powietrza to również wyższa wilgotność, co pozwala zachować śluzówki nosa i oczu niewysuszone. Ogrzewanie konwencjonalne wysusza powietrze, a co zatem idzie, powoduje problemy z górnymi drogami oddechowymi. Z tego powodu w mieszkaniach często wiesza się na kaloryferach pojemniki z wodą, by przywrócić równowagę higroskopijną powietrza. 

Kolejną różnicę w ogrzewaniu natychmiast zauważą alergicy. Ogrzewanie tradycyjne opiera się na stałej cyrkulacji i wymianie powietrza chłodnego z ciepłym, co ciągnie za sobą chmurę szkodliwego i alergizującego kurzu. 

 

Tutaj również posłużymy się porównaniem ze słońcem. Ogrzewanie panelami na podczerwień nie porusza powietrza w pomieszczeniu, więc nie zagraża alergikom. Powietrze pozostaje komfortowo chłodne, wilgotne, lecz ściany odbierają ciepło i izolują przed chłodem z zewnątrz.

bottom of page