-
Czy promieniowanie podczerwone jest szkodliwe?
Poniżej odpowiadamy na to pytanie. Panele grzewcze i promienniki podczerwieni coraz śmielej zdobywają rynek ogrzewania. Szczególną popularnością cieszą się wśród zwolenników taniej i zdrowej energii cieplnej. Często jednak w dyskusjach na forach internetowych pada pytanie: Czy grzejniki na podczerwień są bezpieczne? No właśnie, czy promieniowanie podczerwone jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia? Zapraszamy po odpowiedzi do dalszej części artykułu.
Jak ogrzać dom?
Minusy ogrzewania tradycyjnego znamy wszyscy doskonale. Praktycznie każdy z nas zetknął się, jeśli nie wychował, w mieszkaniu lub domu ogrzewanym kaloryferami, piecem lub kominkiem.
Wraz z nadejściem jesiennych słot, coraz częściej zerkamy z nadzieją w stronę grzejników i sprawdzamy ich temperaturę ręką: grzeją już czy nie?
Moment włączenia ogrzewania domowego przyjmujemy przeważnie z radością i obawą jednocześnie.
Cieszymy się ciepłem i ochroną przed zimnem jesieni czy zimy, lecz powodów do zmartwienia też jest sporo.
Zdrowie i pieniądze!
Kaloryfery emitując ciepło, wzbudzają jednocześnie chmurę kurzu, roztoczy i alergenów. Osoby wrażliwe zaczynają kichać i czują charakterystyczne drapanie w gardle. I nie dotyczy to wyłącznie kaloryferów wyposażonych we wloty powietrza, gdzie zbiera się kurz przez cały rok.
Nawet zabudowane grzejniki są powodem dyskomfortu związanego z cyrkulacją powietrza.
Przyczyną tego zjawiska jest konwekcja, czyli ruch powietrza w celu uzyskania efektu ogrzania pomieszczenia.
Rozgrzana masa powietrza znad kaloryfera wędruje po pokoju, rozpoczynając swą podróż od sufitu, gdzie ciepło się kumuluje (ciepłe powietrze jak wiadomo jest lżejsze niż zimne), następnie opada schłodzone po najdalszej od grzejnika ścianie i wraca do punktu wyjścia nad podłogą.
W pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnie:
-
temperatura rozkłada się nierównomiernie. Pod sufitem jest najcieplej, co stanowi wyraźną stratę w energii, ponieważ trudno nam, jako użytkownikom skorzystać z tego ciepła. Przy podłodze – najzimniej, co odczuwamy jako nieprzyjemne uczucie chłodu wokół stóp;
-
ściany za meblami pozostają wilgotne i często w starszych budynkach pojawia się grzyb lub pleśń;
-
ściany i mury zewnętrzne pozostają chłodne i przemarzają, przewodząc chłód do wewnątrz domu;
-
powietrze jest przesuszone, co ma niekorzystny wpływ na sen, oddychanie , stan skóry i śluzówek;
-
suche śluzówki ułatwiają dostęp do organizmu wirusom i patogenom, stąd też w okresie grzewczym następuje wysyp infekcji górnych dróg oddechowych;
-
alergicy cierpią na wzmożony ruch w powietrzu czynników alergizujących;
-
koszty ogrzewania w sezonie grzewczym są poważnym wydatkiem w budżecie domowym.
Wszyscy świetnie sobie zdajemy sprawę z czym wiąże się korzystanie z tradycyjnych grzejników. Przeważnie ponad sześć miesięcy każdego roku zmagamy się z niekorzystnymi skutkami ogrzewania konwekcyjnego.
Czy jednak można ogrzać dom czy mieszkanie inaczej niż ogrzewaniem konwekcyjnym?
Promieniowanie podczerwone działa na zasadzie fal cieplnym wysyłanych nam przez słońce.
Promienie słoneczne dociera na ziemię w formie fal widzialnych (światło) i niewidzialnych (ciepło).
Ciepło powstaje wskutek promieniowania niewidzialnego przez ludzkie oko, znajdującego się w spektrum poniżej obszaru czerwonego. Tak powstała nazwa, jaką posługują się producenci paneli na podczerwień – infrared (połączenie łacińskiego infra, czyli poniżej i angielskiego red, czerwone) lub w skrócie IR.
Jak działa promieniowanie podczerwone?
Tak samo jak promienie słoneczne w mroźny dzień. Wystawiamy twarz do słońca w zimie i wyraźnie czujemy na skórze miłe uczucie ogrzania. Jeśli jednak przesuniemy się w cień, uczucie mrozu natychmiast wraca, a przecież temperatura powietrza nie może aż tak radykalnie się zmieniać na przestrzeni metra czy dwóch!
Promieniowanie podczerwone emitowane przez słońce nie podgrzewa powietrza, a obiekty pozostające w zasięgu działania podczerwieni. Powietrze nagrzewa się dopiero wtórnie, od rozgrzanych ciał ludzi, przedmiotów, samochodów.
Podobnie działają promienniki podczerwieni wykorzystywane w celach ogrzewania pomieszczeń.
Zalety ogrzewania na podczerwień:
-
pokój jest ogrzany równomiernie na całej powierzchni;
-
obiekty (meble, ściany, ludzie, zwierzęta) odbierają ciepło bezpośrednio, a nie za pośrednictwem powietrza;
-
powietrze jest o kilka stopni chłodniejsze, co przekłada się na niższe koszty pozyskania energii cieplnej (mniejsze rachunki za media) i większy komfort oddychania;
-
brak wymuszonej cyrkulacji powietrza – kurz i alergeny nie wirują w powietrzu;
-
ciepłe ściany są lepszym izolatorem od chłodu z zewnątrz;
-
rozgrzane ściany zapobiegają powstawaniu grzyba i pleśni;
-
niski pobór prądu ma znaczący wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.
-
Czy grzejniki na podczerwień są bezpieczne?
Na koniec dochodzimy do pierwotnego pytania i zasadniczych obiekcji osób nie znających się na tajnikach promieniowania podczerwonego: czy grzejniki na podczerwień są bezpieczne?
Panele promieniowania podczerwonego wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń gdzie przebywają ludzie, emitują fale promieni podczerwonych dalekich, które nie wydzielają światła i pracują na naturalnym, bezpiecznym zakresie dla człowieka.