google-site-verification=4CfiLCTRIasc-NKSWT3Z0FZBBi3CIdUO1C-JtAUdjw0
top of page
  1. Czy promieniowanie podczerwone jest szkodliwe?

Tajemnice ogrzewania na podczerwień. Ogrzewanie na promienie podczerwone stanowi alternatywę dla konwencjonalnych grzejników. W jaki sposób działają promienniki podczerwieni? Jakie są zalety ogrzewania promieniami podczerwonymi? Czy podczerwień jest szkodliwa? Odpowiedzi na pytania znajdziecie Państwo w dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Zaproś słońce do domu!

Ogrzewanie na promienie podczerwone polega na przekształceniu energii elektrycznej w falową energię cieplną. Skomplikowane? 

Światło dociera do Ziemi od strony słońca w postaci fal widzialnych i niewidzialnych. Dzięki zakresom widzialnym jesteśmy w stanie rozróżniać kolory, a promienie niewidzialne, pozostające poniżej naszych możliwości optycznych, w obszarach czerwonych, to fale ciepła, które są źródłem życia na naszej planecie. Promieniowanie infrared (z łac. infra – poniżej, z ang. red – czerwone) emitują również wszystkie żyjące organizmy, z ludźmi włącznie. 

 

Ogrzewanie oparte o promieniowanie podczerwone działa na podobne zasadzie, co promienie słońca padające na skórę. Ogrzewa ludzi i obiekty w zasięgu działania, a nie powietrze w pomieszczeniu. Czemu to takie ważne?

Ogrzewanie infrared, a grzejniki konwekcyjne - różnice

Na początek krótki opis działania standardowego ogrzewania, które wszyscy od dzieciństwa świetnie znamy. Ogrzewanie konwekcyjne działa w oparciu o efekt spalania zasobów naturalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy drewno. Woda w zbiorniku nagrzewa się i poprzez instalację dociera do kaloryferów w mieszkaniach i domach. 

 

Od ciepłych grzejników nagrzewa się powietrze wokół kaloryferów. Następnie zgodnie z prawami fizyki, fala ciepła wędruje ku górze, by przesunąć się pod sufitem i spłynąć schłodzona po przeciwległej ścianie.  Na koniec wraca już zimna do kaloryfera. I znów proces się powtarza. Powietrze w pokoju jest ciepłe przy grzejniku, a im dalej od niego, tym temperatura spada. Pod sufitem zbiera się najwięcej ciepła, a przy podłodze jest najchłodniej. 

 

Zjawisko nierównego rozłożenia ciepła w pokoju ogrzewanym kaloryferem jest nam tak dobrze znane, że przestaliśmy zwracać uwagę na straty wynikające z tej metody ogrzewania. 

Pierwszym miejscem potencjalnej utraty energii cieplnej, a co za tym idzie, straty pieniędzy jest sama instalacja przewodząca ogrzaną wodę. 

 

Wystarczy bowiem nieszczelność, przestarzały materiał, niewłaściwy montaż, by ciepło uciekało w ściany i nie docierało do grzejnika usytuowanego w pokoju mieszkalnym.

 

Wymuszona cyrkulacja powietrza w pokoju nie zapewnia optymalnego ogrzania pomieszczenia i znajdujących się w nim ludzi. Ciepło zbiera się pod sufitem, gdzie nie można z niego skorzystać, a chłodna podłoga i ściany oddalone od grzejnika sprawiają przykre odczucie zimna. 

 

Czy może być inaczej?

 

Tak! Przyjrzyjmy się bliżej, jak działają promienie słońca padające na ciało. W mroźny, lecz pogodny dzień wystawiamy twarz w stronę słońca i z przyjemnością chłoniemy falę kojącego ciepła. Lecz wystarczy na chwilę schować się w cień, nawet metr dalej, by uczucie chłodu znów powróciło, szczypiąc mrozem w nos. 

Jak to możliwe? Temperatura powietrza nie może się przecież znacząco różnić na przestrzeni kilku metrów.

 

Tajemnica tkwi w sposobie działania promieni podczerwonych na nasze ciało. Fale infrared nie ogrzewają powietrza, jak nam się zdaje, lecz przenikają przez skórę i docierają do cząsteczek wody, z których jesteśmy zbudowani. Woda stanowi prawie 70% składu ciała człowieka. 

Promieniowanie podczerwone ogrzewa wodę w naszym organizmie, dostarczając przyjemnego odczucia ciepła. Następnie nasze rozgrzane ciało oddaje powietrzu część energii cieplnej.

 

Promienniki ciepła docierają bezpośrednio do obiektów pozostających w ich zasięgu, bez zbędnej straty przy podgrzewaniu powietrza.  A jak to jest z tym promieniowaniem? 

Czy promieniowanie podczerwone jest szkodliwe?

Pierwsze skojarzenie ze słowem promieniowanie przywodzi na myśl Czernobyl, radioaktywność i choroby nią spowodowane. To porównanie jest równie krzywdzące, co powszechne. I skrajnie nieprawdziwe. 

 

Promieniowanie podczerwone to nic innego jak ciepło żarówki, pieca kaflowego, lodówki, organizmów żywych, a przede wszystkim promieni słonecznych. 

Podział promieni infrared

Promienie infrared dzielimy na trzy rodzaje, w zależności od długości fal:

 

  • Promienie podczerwone bliskie – NIR near infrared

  • Promienie podczerwone średnie – MIR medium infrared

  • Promieniowanie podczerwone dalekie FIR far infrared 

 

W technologii ogrzewania podczerwienią korzysta się wyłącznie z promieniowania podczerwonego dalekiego FIR, które jest całkowicie bezpieczne dla człowieka i nie odbiega swoją charakterystyką od otaczającego nas na co dzień tła. 

Jak działają panele grzewcze na podczerwień?

Każdy z nas zna to przyjemne uczucie, gdy wystawia twarz na promienie słońca podczas mroźnego, zimowego, dnia, prawda? Pomimo lodowatego powietrza, w twarz jest przyjemnie ciepło. Jeśli przesuniemy się w cień, odczucie mrozu natychmiast wróci. A przecież temperatura w słońcu i w cieniu jest praktycznie taka sama. Tak działa fala podczerwona emitowana przez słońce i na identycznej zasadzie działają panele grzewcze infrared.

 

Panele grzewcze na podczerwień emitują fale elektromagnetyczne z zakresu poniżej czerwonej barwy widzianego światła.  Stąd też pochodzi nazwa promieni – infrared (infra – z łaciny poniżej). 

Panele na podczerwień wytwarzają energię, która podgrzewa, podobnie jak promienie słoneczne w zimowy dzień, ludzi i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, a nie powietrze. Powietrze jest podgrzane w drugiej turze, gdy zarówno ludzie, jak i przedmioty (ściany, meble itp.) oddadzą ciepło, które sami emitują. Oznacza to, że nie powstają straty spowodowane niepotrzebnym podgrzaniem powietrza, osuszają się mury, w ten sposób lepiej izolując budynek oraz de facto potrzebna jest mniejsza moc do ogrzania pomieszczenia. 

 

Powietrze w pomieszczeniu z powodzeniem może pozostać chłodniejsze, niż w przypadku temperatury, jaka jest niezbędna do ogrzania sposobami konwencjonalnymi, gdyż ludzie i przedmioty odbierają zmysłami wyższy zakres ciepła. 

 

 

Co to oznacza dla mieszkańców?

 

Ludzie przebywający w pomieszczeniach ogrzewanych promieniami podczerwonymi, odczuwają komfortowe ciepło, przy zachowaniu chłodniejszego powietrza. Niższa temperatura powietrza to również wyższa wilgotność, co pozwala zachować śluzówki nosa i oczu niewysuszone. Ogrzewanie konwencjonalne wysusza powietrze, a co zatem idzie, powoduje problemy z górnymi drogami oddechowymi. Z tego powodu w mieszkaniach często wiesza się na kaloryferach pojemniki z wodą, by przywrócić równowagę higroskopijną powietrza. 

Kolejną różnicę w ogrzewaniu natychmiast zauważą alergicy. Ogrzewanie tradycyjne opiera się na stałej cyrkulacji i wymianie powietrza chłodnego z ciepłym, co ciągnie za sobą chmurę szkodliwego i alergizującego kurzu. 

 

Tutaj również posłużymy się porównaniem ze słońcem. Ogrzewanie panelami na podczerwień nie porusza powietrza w pomieszczeniu, więc nie zagraża alergikom. Powietrze pozostaje komfortowo chłodne, wilgotne, lecz ściany odbierają ciepło i izolują przed chłodem z zewnątrz.

bottom of page