top of page
  1. Czy promieniowanie podczerwone jest szkodliwe?

Tajemnice ogrzewania na podczerwieÅ„. Ogrzewanie na promienie podczerwone stanowi alternatywÄ™ dla konwencjonalnych grzejników. W jaki sposób dziaÅ‚ajÄ… promienniki podczerwieni? Jakie sÄ… zalety ogrzewania promieniami podczerwonymi? Czy podczerwieÅ„ jest szkodliwa? Odpowiedzi na pytania znajdziecie PaÅ„stwo w dalszej części artykuÅ‚u. Zapraszamy!

Zaproś słońce do domu!

Ogrzewanie na promienie podczerwone polega na przeksztaÅ‚ceniu energii elektrycznej w falowÄ… energiÄ™ cieplnÄ…. Skomplikowane? 

ÅšwiatÅ‚o dociera do Ziemi od strony sÅ‚oÅ„ca w postaci fal widzialnych i niewidzialnych. DziÄ™ki zakresom widzialnym jesteÅ›my w stanie rozróżniać kolory, a promienie niewidzialne, pozostajÄ…ce poniżej naszych możliwoÅ›ci optycznych, w obszarach czerwonych, to fale ciepÅ‚a, które sÄ… źródÅ‚em życia na naszej planecie. Promieniowanie infrared (z Å‚ac. infra – poniżej, z ang. red – czerwone) emitujÄ… również wszystkie żyjÄ…ce organizmy, z ludźmi wÅ‚Ä…cznie. 

 

Ogrzewanie oparte o promieniowanie podczerwone dziaÅ‚a na podobne zasadzie, co promienie sÅ‚oÅ„ca padajÄ…ce na skórÄ™. Ogrzewa ludzi i obiekty w zasiÄ™gu dziaÅ‚ania, a nie powietrze w pomieszczeniu. Czemu to takie ważne?

Ogrzewanie infrared, a grzejniki konwekcyjne - różnice

Na poczÄ…tek krótki opis dziaÅ‚ania standardowego ogrzewania, które wszyscy od dzieciÅ„stwa Å›wietnie znamy. Ogrzewanie konwekcyjne dziaÅ‚a w oparciu o efekt spalania zasobów naturalnych, takich jak wÄ™giel, gaz ziemny czy drewno. Woda w zbiorniku nagrzewa siÄ™ i poprzez instalacjÄ™ dociera do kaloryferów w mieszkaniach i domach. 

 

Od ciepÅ‚ych grzejników nagrzewa siÄ™ powietrze wokóÅ‚ kaloryferów. NastÄ™pnie zgodnie z prawami fizyki, fala ciepÅ‚a wÄ™druje ku górze, by przesunąć siÄ™ pod sufitem i spÅ‚ynąć schÅ‚odzona po przeciwlegÅ‚ej Å›cianie.  Na koniec wraca już zimna do kaloryfera. I znów proces siÄ™ powtarza. Powietrze w pokoju jest ciepÅ‚e przy grzejniku, a im dalej od niego, tym temperatura spada. Pod sufitem zbiera siÄ™ najwiÄ™cej ciepÅ‚a, a przy podÅ‚odze jest najchÅ‚odniej. 

 

Zjawisko nierównego rozÅ‚ożenia ciepÅ‚a w pokoju ogrzewanym kaloryferem jest nam tak dobrze znane, że przestaliÅ›my zwracać uwagÄ™ na straty wynikajÄ…ce z tej metody ogrzewania. 

Pierwszym miejscem potencjalnej utraty energii cieplnej, a co za tym idzie, straty pieniÄ™dzy jest sama instalacja przewodzÄ…ca ogrzanÄ… wodÄ™. 

 

Wystarczy bowiem nieszczelność, przestarzały materiał, niewłaściwy montaż, by ciepło uciekało w ściany i nie docierało do grzejnika usytuowanego w pokoju mieszkalnym.

 

Wymuszona cyrkulacja powietrza w pokoju nie zapewnia optymalnego ogrzania pomieszczenia i znajdujÄ…cych siÄ™ w nim ludzi. CiepÅ‚o zbiera siÄ™ pod sufitem, gdzie nie można z niego skorzystać, a chÅ‚odna podÅ‚oga i Å›ciany oddalone od grzejnika sprawiajÄ… przykre odczucie zimna. 

 

Czy może być inaczej?

 

Tak! Przyjrzyjmy siÄ™ bliżej, jak dziaÅ‚ajÄ… promienie sÅ‚oÅ„ca padajÄ…ce na ciaÅ‚o. W mroźny, lecz pogodny dzieÅ„ wystawiamy twarz w stronÄ™ sÅ‚oÅ„ca i z przyjemnoÅ›ciÄ… chÅ‚oniemy falÄ™ kojÄ…cego ciepÅ‚a. Lecz wystarczy na chwilÄ™ schować siÄ™ w cieÅ„, nawet metr dalej, by uczucie chÅ‚odu znów powróciÅ‚o, szczypiÄ…c mrozem w nos. 

Jak to możliwe? Temperatura powietrza nie może siÄ™ przecież znaczÄ…co różnić na przestrzeni kilku metrów.

 

Tajemnica tkwi w sposobie dziaÅ‚ania promieni podczerwonych na nasze ciaÅ‚o. Fale infrared nie ogrzewajÄ… powietrza, jak nam siÄ™ zdaje, lecz przenikajÄ… przez skórÄ™ i docierajÄ… do czÄ…steczek wody, z których jesteÅ›my zbudowani. Woda stanowi prawie 70% skÅ‚adu ciaÅ‚a czÅ‚owieka. 

Promieniowanie podczerwone ogrzewa wodę w naszym organizmie, dostarczając przyjemnego odczucia ciepła. Następnie nasze rozgrzane ciało oddaje powietrzu część energii cieplnej.

 

Promienniki ciepÅ‚a docierajÄ… bezpoÅ›rednio do obiektów pozostajÄ…cych w ich zasiÄ™gu, bez zbÄ™dnej straty przy podgrzewaniu powietrza.  A jak to jest z tym promieniowaniem? 

Czy promieniowanie podczerwone jest szkodliwe?

Pierwsze skojarzenie ze sÅ‚owem promieniowanie przywodzi na myÅ›l Czernobyl, radioaktywność i choroby niÄ… spowodowane. To porównanie jest równie krzywdzÄ…ce, co powszechne. I skrajnie nieprawdziwe. 

 

Promieniowanie podczerwone to nic innego jak ciepÅ‚o żarówki, pieca kaflowego, lodówki, organizmów żywych, a przede wszystkim promieni sÅ‚onecznych. 

Podział promieni infrared

Promienie infrared dzielimy na trzy rodzaje, w zależności od długości fal:

 

  • Promienie podczerwone bliskie – NIR near infrared

  • Promienie podczerwone Å›rednie – MIR medium infrared

  • Promieniowanie podczerwone dalekie FIR far infrared 

 

W technologii ogrzewania podczerwieniÄ… korzysta siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie z promieniowania podczerwonego dalekiego FIR, które jest caÅ‚kowicie bezpieczne dla czÅ‚owieka i nie odbiega swojÄ… charakterystykÄ… od otaczajÄ…cego nas na co dzieÅ„ tÅ‚a. 

Jak działają panele grzewcze na podczerwień?

Każdy z nas zna to przyjemne uczucie, gdy wystawia twarz na promienie sÅ‚oÅ„ca podczas mroźnego, zimowego, dnia, prawda? Pomimo lodowatego powietrza, w twarz jest przyjemnie ciepÅ‚o. JeÅ›li przesuniemy siÄ™ w cieÅ„, odczucie mrozu natychmiast wróci. A przecież temperatura w sÅ‚oÅ„cu i w cieniu jest praktycznie taka sama. Tak dziaÅ‚a fala podczerwona emitowana przez sÅ‚oÅ„ce i na identycznej zasadzie dziaÅ‚ajÄ… panele grzewcze infrared.

 

Panele grzewcze na podczerwieÅ„ emitujÄ… fale elektromagnetyczne z zakresu poniżej czerwonej barwy widzianego Å›wiatÅ‚a.  StÄ…d też pochodzi nazwa promieni – infrared (infra – z Å‚aciny poniżej). 

Panele na podczerwieÅ„ wytwarzajÄ… energiÄ™, która podgrzewa, podobnie jak promienie sÅ‚oneczne w zimowy dzieÅ„, ludzi i przedmioty znajdujÄ…ce siÄ™ w pomieszczeniu, a nie powietrze. Powietrze jest podgrzane w drugiej turze, gdy zarówno ludzie, jak i przedmioty (Å›ciany, meble itp.) oddadzÄ… ciepÅ‚o, które sami emitujÄ…. Oznacza to, że nie powstajÄ… straty spowodowane niepotrzebnym podgrzaniem powietrza, osuszajÄ… siÄ™ mury, w ten sposób lepiej izolujÄ…c budynek oraz de facto potrzebna jest mniejsza moc do ogrzania pomieszczenia. 

 

Powietrze w pomieszczeniu z powodzeniem może pozostać chÅ‚odniejsze, niż w przypadku temperatury, jaka jest niezbÄ™dna do ogrzania sposobami konwencjonalnymi, gdyż ludzie i przedmioty odbierajÄ… zmysÅ‚ami wyższy zakres ciepÅ‚a. 

 

 

Co to oznacza dla mieszkaÅ„ców?

 

Ludzie przebywajÄ…cy w pomieszczeniach ogrzewanych promieniami podczerwonymi, odczuwajÄ… komfortowe ciepÅ‚o, przy zachowaniu chÅ‚odniejszego powietrza. Niższa temperatura powietrza to również wyższa wilgotność, co pozwala zachować Å›luzówki nosa i oczu niewysuszone. Ogrzewanie konwencjonalne wysusza powietrze, a co zatem idzie, powoduje problemy z górnymi drogami oddechowymi. Z tego powodu w mieszkaniach czÄ™sto wiesza siÄ™ na kaloryferach pojemniki z wodÄ…, by przywrócić równowagÄ™ higroskopijnÄ… powietrza. 

KolejnÄ… różnicÄ™ w ogrzewaniu natychmiast zauważą alergicy. Ogrzewanie tradycyjne opiera siÄ™ na staÅ‚ej cyrkulacji i wymianie powietrza chÅ‚odnego z ciepÅ‚ym, co ciÄ…gnie za sobÄ… chmurÄ™ szkodliwego i alergizujÄ…cego kurzu. 

 

Tutaj również posÅ‚użymy siÄ™ porównaniem ze sÅ‚oÅ„cem. Ogrzewanie panelami na podczerwieÅ„ nie porusza powietrza w pomieszczeniu, wiÄ™c nie zagraża alergikom. Powietrze pozostaje komfortowo chÅ‚odne, wilgotne, lecz Å›ciany odbierajÄ… ciepÅ‚o i izolujÄ… przed chÅ‚odem z zewnÄ…trz.

bottom of page