Jak zamontować panele na podczerwień?
Smog, zanieczyszczenie środowiska, degradacja natury wokół nas, skłaniają coraz częściej osoby świadome, do poszukiwania alternatywnych źródeł ciepła i energii. Dziś chcieliśmy Państwu przybliżyć jeden z ciekawych, naszym zadaniem model ogrzewania: promienniki podczerwone. Jak działają panele na podczerwień i jak je zamontować?
Ogrzewanie na promienie podczerwone – jak to działa?
Panele na podczerwień to urządzenia elektryczne, które wydzielają falę cieplną w postaci światła podczerwonego.
Najprościej działanie panelu grzewczego na podczerwień można wytłumaczyć, porównując do promieni słonecznych w zimny dzień.
Mimo niskiej temperatury powietrza odczuwamy ciepło promieni słonecznych na skórze. Nie zastanawiamy się dlaczego, gdy tylko odejdziemy w cień, nawet metr dalej, to odczucie ciepła znika, zastąpione uczuciem zimna.
Za zjawisko odpowiada specyfika promieni emitowanych przez słońce.
Ognista kula nad naszymi głowami świeci – to wiedzą nawet dzieci, lecz czemu też grzeje?
Światło dzieli się na widzialne i niewidzialne dla człowieka. Dzięki zakresowi widzialnemu postrzegamy kolory, a pasma niewidzialne, podczerwone (infrared, od łacińskiego infra – poniżej) ogrzewają cząsteczki wody, z których jesteśmy zbudowani.
Promienie infrared nie podgrzewają powietrza, a obiekty znajdujące się w polu ich działania. Dopiero, potem gdy nagrzane przedmioty (i ludzie) oddają ciepło, ociepla się również powietrze.
Na podobnej zasadzie działają panele na podczerwień.
Dlaczego panele na podczerwień są bardziej ekologiczne niż ogrzewanie konwekcyjne? H2
Ogrzewanie domowe, do którego jesteśmy od dekad przyzwyczajeni, opiera się na procesie spalania paliw kopalnianych, węgla i gazu ziemnego. W efekcie spalania podgrzewa się woda, która transportowana rurami do grzejników, oddaje swe ciepło fali powietrza wokół kaloryfera.
Podgrzana masa unosi się ku sufitowi, powoli schładza, opada po drugiej stronie pomieszczenia i wraca zimna tuż nad podłogą z powrotem do grzejnika. Proces się powtarza. Efekt?
-
Brak równomiernego nagrzania pomieszczenia
-
Zbędne podgrzewanie powietrza pod sufitem, co wiąże się ze stratami energii cieplnej
-
Chłodna podłoga, zbyt gorące otoczenie grzejnika
-
Wilgotne ściany za meblami i możliwość rozwoju grzyba i pleśni
-
Chmura drażniącego kurzu wirująca w całym pokoju – problemy zdrowotne osób cierpiących na alergię
-
Przesuszone powietrze, a co za tym idzie, częste kłopoty z układem górnych dróg oddechowych w sezonie grzewczym
-
Zanieczyszczenie powietrza z powodu przestarzałych przewodów kominowych, pieców starego typu i mało ekologicznych paliw, smog w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym
Jak inaczej ogrzewa się pomieszczenia?
Czy można inaczej ogrzewać pomieszczenia, w których przebywamy? Ogrzewanie na podczerwień emituje falę ciepła, która podgrzewa wyłącznie ludzi i przedmioty w swoim zasięgu. Dzięki temu ciepło dociera równomiernie do każdego miejsca pomieszczenia. Komfort przebywania w pokoju ogrzewanym podczerwienią jest wyższy, gdyż powietrze pozostaje chłodniejsze, więc zarazem wilgotniejsze, a uczucie ciepła pozostaje bez zmian. Ściany są suche i stanowią dobrą izolację dla zimna z zewnątrz. Pleśń i grzyb nie pojawia się na ścianach.
Alergicy odczuwają ulgę, bo kurz nie jest wzbudzany cyrkulacją powietrza. Komin nie dymi, nie trując swymi wyziewami środowiska.
Na koniec, koszty związane z eksploatacją są niższe, ponieważ ilość energii, jaka jest potrzebna do uzyskania odpowiedniej temperatury, komfortowej dla człowieka nie jest tak wysoka, jak w przypadku ogrzewania konwencjonalnego.
Jak zamontować panele na podczerwień?
To również temat prosty i niedrogi. Nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza techniczna, choć, oczywiście, można skorzystać z porady fachowca.
Do zamontowania paneli na podczerwień potrzebna będzie wiertarka, kołki, poziomica, szablon oraz odrobina dobrej woli.
Panele na podczerwień działają w standardowym zakresie prądu 230 V. Można je zamontować na każdej płaskiej powierzchni: na suficie, ścianie, skosie itp., w każdej orientacji: pionowo i poziomo.
Przed wywierceniem otworów na kołki i śruby, należy sprawdzić schemat instalacji elektrycznej w danym pomieszczeniu, by nie przewiercić przewodów w ścianie.
Szablon przykładamy do wybranego miejsca, pamiętając o niezbędnym dostępie do gniazdka elektrycznego. Przyda się poziomica, by zapewnić idealny poziom. Zaznaczamy miejsce do wywiercenia otworów i przy pomocy wiertarki, wykonujemy otwory. Wkładamy w nie kołki rozporowe, wkręcamy śruby i jeszcze raz sprawdzamy, czy utrzymaliśmy poziom.
Teraz pozostaje zawiesić panel na ścianie i podłączyć go do prądu. Proste, prawda?