top of page

Czy podczerwień jest szkodliwa?

Ciepły, przyjemny dotyk promieni słońca na skórze sprawia, że chętnie byśmy wystawiali twarz w jego stronę jak najczęściej. Możemy to sobie zapewnić, korzystając z ogrzewania opartego o promienie podczerwone. Czy podczerwień wykorzystywana w ogrzewaniu jest szkodliwa czy wręcz przeciwnie? Pomożemy Państwu rozwiać wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie promieniami podczerwonymi: dobre czy szkodliwe? 

Zanim przejdziemy do pytania zawartego w tytule, należy w krótkich słowach przybliżyć termin fal podczerwonych. 

Fale podczerwone, inaczej infrared to zakres fal elektromagnetycznych o długości 780 nm do 1mm, znajdujący się pomiędzy światłem widzialnym, a promieniowaniem mikrofalowym.

Promieniowanie podczerwone podział 

Promieniowanie podczerwone dzieli się na pasma:

  • bliska podczerwień (NIR near infrared)

  • średnia podczerwień (MIR medium infrared)

  • daleka podczerwień (FIR far infrared)

 

Faktycznie, promieniowanie podczerwone bliskie NIR może w niektórych przypadkach negatywnie oddziaływać na organizm człowieka. Szczególnie narażona jest rogówka oka i skóra, gdyż fale near infrafed mogą spowodować oparzenia, lecz należy podkreślić, że tego rodzaje fale nie są wykorzystywane w technologii ogrzewania promiennikami. 

 

Urządzenia do ogrzewania promieniami podczerwonymi bazują na podczerwieni dalekiej, która jest bezpieczna dla ludzi. Badania przeprowadzane nad tego typu ogrzewaniem, wskazują, że nie istnieją żadne dowody na to, że ma ono jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie człowieka. 

 

Moc promienników podczerwonych nie jest wysoka. Odpowiednia wartość jest dobierana do indywidualnych potrzeb klienta. Promienniki podczerwieni służące do ogrzewania pomieszczeń, w których stale przebywają ludzie,  generują temperaturę od 5 do 100 stopni Celsjusza. Nieco wyższe wartości potrzebne są w dużych pomieszczeniach, takich jak hale magazynowe czy produkcyjne.

 

Badania przeprowadzane przez niezależne laboratoria wskazują, iż fale podczerwone dalekie, używane do ogrzewania, nie tylko nie są szkodliwe, a nawet mogą być z powodzeniem wykorzystywane do celów terapeutycznych. Z urządzeń bazujących na emisji podczerwieni korzystają w swej pracy fizjoterapeuci. 

Inną, wartą zaznaczenia zaletą ogrzewania promieniami podczerwonymi, jest wyższy komfort życia osób zmagających się z alergią na kurz i roztocza. 

 

Wskutek pracy konwencjonalnych urządzeń grzewczych powietrze w pomieszczeniu porusza się, wzbudzając stale chmurę podgrzanego kurzu, co powoduje dyskomfort alergików. W przypadku paneli grzewczych na podczerwień, takie ryzyko nie istnieje. 

 

Źródło ciepła grzeje w sposób identyczny, jak ma to miejsce w przypadku promieni słonecznych. 

Jak działa urządzenie na podczerwień?

Ciało człowieka składa się w 60-70% z wody. Fale podczerwone łatwo przenikają do cząsteczek wody, z której jesteśmy zbudowani i podgrzewają ją w bezpieczny i szybki sposób. W ten sam sposób działa na naszą skórę słońce, będące źródłem życia na Ziemi. 

 

Czy można przesadzić z podgrzaniem wody w ciele człowieka wskutek używania ogrzewania podczerwienią?

Nie, gdyż wartości używane przez producentów promienników nie są wysokie, a dodatkowo, każdorazowo urządzenie grzewcze jest indywidualnie dobierane do kubatury pomieszczenia, które ma ogrzewać. 

Moc emitowanych przez panele grzewcze niewiele się różni od naturalnego tła, w którym każdy z nas przebywa. 

 

Niemniej jednak, by nie przebywać zbyt blisko urządzenia wykorzystującego energię elektryczną (podobnie jak telewizor, radio czy lodówka), zaleca się, by paneli grzewczych nie montować blisko łóżka czy kanapy.

Jakie są inne zalety wykorzystania ogrzewania podczerwienią?

Oprócz wspomnianej wcześniej ulgi dla alergików, którzy nie będą dłużej narażeni na wzmożoną cyrkulację powietrza z kurzem w podgrzewanym pomieszczeniach, warto wspomnieć o walorach ekologicznych i ekonomicznych takiego rozwiązania.

 

Promieniowanie podczerwone nazywane jest czystą, naturalną energią pozyskiwaną w sposób podobny do działania promieni słonecznych. Korzystając z niewielkiej ilości energii elektrycznej, którą każdy z nas ma w swoim domu, można w bezpieczny dla środowiska sposób ogrzać pomieszczenie. Nie ma szkodliwego dymu, śmierdzących wyziewów z kominów i smogu. 

 

Zalety ekonomiczne z używania urządzeń grzewczych opartych na podczerwieni można odczuć już po pierwszym miesiącu działania. Rachunki za media w miesiącach zimnych znacząco się zmniejszą. 

 

Dodatkowym plusem jest bezawaryjność urządzeń i prostota montażu. Wystarczy opanować umiejętność obsługi wiertarki i można stać się posiadaczem paneli grzewczych na podczerwień w swoim domu.

bottom of page