top of page

Jak działają panele na podczerwień?

Odkrywamy tajniki podczerwieni. Na jakiej zasadzie dziaÅ‚ajÄ… panele grzewcze na podczerwieÅ„? Czym różni siÄ™ ogrzewanie na podczerwieÅ„ od tradycyjnego grzejnika? Czy promieniowanie podczerwone jest bezpieczne dla ludzi? Odpowiedzi znajdziecie PaÅ„stwo w dalszej części artykuÅ‚u. Zapraszamy do lektury!

Ogrzewanie na podczerwieÅ„ (infrared) dziaÅ‚a na tej samej zasadzie, co promienie sÅ‚oÅ„ca padajÄ…ce na skórÄ™. Åšwietlista gwiazda nad naszymi gÅ‚owami promieniuje Å›wiatÅ‚em i ciepÅ‚em. Energia, którÄ… emituje, dzieli siÄ™ na promieniowanie widzialne i niewidzialne dla naszego oka. Promienie widzialne pozwalajÄ… nam rozróżniać barwy, a niewidzialne, pozostajÄ…ce poniżej (infra z Å‚aciny „poniżej”) bariery wzroku, w pasmach czerwonych, ogrzewajÄ… czÄ…steczki wody, z których jesteÅ›my zbudowani.

 

Promieniowanie infrared dzieli siÄ™ na trzy rodzaje, w zależnoÅ›ci od dÅ‚ugoÅ›ci fal. W produkcji paneli grzewczych korzysta siÄ™ z bezpiecznych zakresów fal podczerwonych, FIR (Far Infrared).

Czym różni siÄ™ ogrzewanie konwencjonalne od paneli na podczerwieÅ„?

Tradycyjne kaloryfery, do których przywykliÅ›my od dzieciÅ„stwa, ogrzewajÄ… swym ciepÅ‚em powietrze otaczajÄ…ce grzejnik. CiepÅ‚a fala ogrzanego powietrza unosi siÄ™ ku górze, pod sufitem przesuwa i spÅ‚ywa schÅ‚odzone po przeciwlegÅ‚ej Å›cianie. NastÄ™pnie wraca już zimne nad podÅ‚ogÄ… w stronÄ™ kaloryfera i cykl siÄ™ powtarza. 

 

W mroźne dni najprzyjemniej jest przebywać blisko kaloryfera, gdyż jest tam najcieplej. Im dalej od grzejnika, tym chÅ‚odniej. 

 

Panele grzewcze na podczerwieÅ„ nie podgrzewajÄ… bezpoÅ›rednio powietrza wokóÅ‚ promiennika, a dziaÅ‚ajÄ… na obiekty znajdujÄ…ce siÄ™ w jego zasiÄ™gu, w tym ludzi. 

 

Aby uÅ‚atwić zrozumienie dziaÅ‚ania paneli grzewczych na podczerwieÅ„, posÅ‚użymy siÄ™ przykÅ‚adem z życia. 

Marcowe kÄ…piele sÅ‚oneczne w górach to jedna z wiÄ™kszych przyjemnoÅ›ci narciarzy i turystów preferujÄ…cych zimowe, górskie wÄ™drówki. Mimo chÅ‚odnego powietrza przyjemnie jest wystawić twarz w stronÄ™ sÅ‚oÅ„ca i cieszyć siÄ™ promieniami na skórze. Wystarczy jednak na moment przenieść siÄ™ w cieÅ„, a wrażenie chÅ‚odu wraca. Jak to możliwe, skoro powietrze na przestrzeni metra czy dwóch nie może siÄ™ aż tak bardzo różnić temperaturÄ…?

 

SÅ‚oÅ„ce nie ogrzewa powietrza, a czÄ…steczki wody w naszym ciele. Promienie przenikajÄ… przez skórÄ™ i dziaÅ‚ajÄ… bezpoÅ›rednio na wnÄ™trze. Powietrze ogrzewa siÄ™ dopiero od naszego rozgrzanego ciaÅ‚a.

 

Dlaczego to takie ważne?

 

Panele grzewcze pozwalajÄ… uzyskać idealny komfort cieplny dla czÅ‚owieka przy niższej temperaturze powietrza.  DziÄ™ki temu nastÄ™puje mniejsze zużycie energii elektrycznej i niższe ogólne koszty zwiÄ…zane z ogrzewaniem. 

 

ChÅ‚odniejsze powietrze uÅ‚atwia oddychanie i nie powoduje problemów z wysuszaniem Å›luzówek. Osoby cierpiÄ…ce na infekcje górnych dróg oddechowych szybko odczujÄ… ulgÄ™, korzystajÄ…c z ogrzewania na promienie podczerwone.

Ponadto nie wystÄ™puje wymuszona cyrkulacja powietrza. CzÄ…steczki kurzu z kaloryferów wÄ™drujÄ… wraz z falÄ… ciepÅ‚ego powietrza i podrażniajÄ… ukÅ‚ad oddechowy wrażliwszych osób.

 

Oprócz poprawy komfortu oddychania i niższych rachunków za media, warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie ogrzewania pomieszczeÅ„ promieniami podczerwonymi. 

 

Promienie infrared ogrzewajÄ… Å›ciany, czym przyczyniajÄ… siÄ™ do wzmocnienia bariery cieplnej i zapobiegajÄ… utracie ciepÅ‚a z wnÄ™trza budynku. Mury pozostajÄ… suche. Grzyb, pleśń czy drobnoustroje rozwijajÄ…ce siÄ™ w wilgotnym Å›rodowisku nie wystÄ™pujÄ… w pomieszczeniach ogrzewanych promieniami podczerwonymi. 

Czy trudno zamontować ogrzewanie na podczerwień?

Prostota montażu jest kolejnym plusem paneli grzewczych. Wystarczy bowiem kupić promiennik ciepÅ‚a i powiesić go na Å›cianie. Wiertarka, kilka koÅ‚ków i gniazdko elektryczne – to jedyne wymagania, by móc cieszyć siÄ™ prywatnym sÅ‚oÅ„cem w pokoju.

bottom of page