top of page
  1. Wady i zalety ogrzewania podczerwienią

Co może łączyć taras, ogródek piwny, łazienkę, salon, biuro i halę produkcyjną? To prosta zagadka: możliwość taniego i ekologicznego ogrzewania promieniami podczerwonymi! Jak działa promiennik podczerwieni? Czy jest bezpieczny? Wady i zalety ogrzewania promiennikiem podczerwieni. Zapraszamy do lektury!

 

Sezon grzewczy - zimno w stopy, gorąco w głowę

 

Mimo zauważalnego ocieplenia klimatu, okres grzewczy na naszej szerokości geograficznej trwa czasami od października do kwietnia. Elektrociepłownie rozpoczynają przesył energii cieplnej do mieszkań, a w domach prywatnych włączane zostają gremialnie piece i kominki. 

 

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z nieprzyjemnych skutków, jakie niesie ze sobą sezon na ciepłe kaloryfery: suche, zbierające się pod sufitem powietrze, trudności w spaniu, zimne stopy i czas wzmożonych infekcji górnych dróg oddechowymi. O kosztach za media nie wspominając. 

 

Przyzwyczailiśmy się do negatywnych odczuć związanych z sezonem grzewczym i potraktowaliśmy je jak zło konieczne. Nie musi tak jednak być.

 

Zanim jednak przejdziemy do skutecznej alternatywy, skupmy się na głównej przyczynie dyskomfortu związanego z tradycyjnym ogrzewaniem.

Czym jest konwekcja i dlaczego jej nie lubimy? 

Konwekcja to nic innego, jak stały ruch powietrza w celu ogrzania danego pomieszczenia. Klasyczny kaloryfer i grzejnik działają za zasadzie konwekcji. 

 

Gorące powietrze wydostające się z rozgrzanego kaloryfera, przekazuje swą temperaturę otaczającemu go powietrzu. Fala ciepła wraz z chmurą kurzu wzbudzonego pracą grzejnika wzbija się ku sufitowi. Ciepłe powietrze bowiem jest lżejsze niż zimne, wilgotne.

 

Pod sufitem gromadzi się ciepło i powoli przesuwa w stronę przeciwległej ściany, pchane przez kolejne fale ciepła z grzejnika. Tam spływa schłodzoną masą w stronę podłogi i zupełnie już zimne zatacza koło w stronę kaloryfera. Cyrkulacja powietrza zatacza krąg i rozpoczyna się od nowa. W taki właśnie sposób wyjaśniliśmy czemu w ogrzewanym grzejnikiem pokoju skarżymy się na zimno w stopy i niepotrzebnie skumulowane ciepło ponad głowami.

 

 

To nie wszystkie wady ogrzewania konwekcyjnego. 

 

 

Jak już wspominaliśmy, ciepłe powietrze znad kaloryfera łączy się z drobinkami kurzu. 

Kurz wraz z roztoczami i alergenami wiruje w powietrzu drażniąc przesuszone śluzówki nosa i gardła. To z tego powodu cierpimy na nawracające infekcje układu oddechowego. 

 

W sezonie grzewczym często kładziemy mokry ręcznik na kaloryferze lub wieszamy na grzejnikach nawilżacze powietrza. Wszystko po to, by wyrównać równowagę higroskopijną w otoczeniu.

 

 

Ogrzewanie powietrza – czysta strata pieniędzy!

 

Tu dochodzimy do kosztów finansowych. Ogrzewanie konwekcyjne polega na ogrzewaniu powietrza i z tego już powodu powstają zasadnicze straty ciepła. Dlaczego? I czy można to zrobić inaczej?

 

Posłużymy się przykładem z życia.

 

Przypomnijcie sobie Państwo ogródek gastronomiczny ze stolikami w zimny, jesienny lub nawet zimowy wieczór. Zakaz palenia w pomieszczeniach restauracji powoduje naturalny wzrost popularności stolików usytuowanych na zewnątrz. Klienci chętnie siadają przy promiennikach i w komfortowy sposób spędzają czas na zimnym powietrzu. Promienniki nie podgrzewają jednak powietrza wokół ludzi, gdyż byłaby to prawdziwa rozrzutność, a bezpośrednio ciała ludzkie. 

Jak działa promiennik podczerwieni?

Promieniowanie podczerwone, podobnie jak światło słoneczne, działa na cząsteczki wody, z których jest zbudowane ciało ludzkie i nagrzewa je. Dopiero od rozgrzanego obiektu, w tym przypadku człowieka, nagrzewa się otaczające go powietrze.

 

W pomieszczeniach z zainstalowanym ogrzewaniem podczerwonym ogrzewane zostają ściany, meble i organizmy żywe. Ciepło trafia do odbiorów bezpośrednio, bez zbędnych strat,  powodując przyjemne odczucia komfortu cieplnego i jednocześnie pozostawia chłodniejsze oraz wilgotniejsze powietrze do oddychania.

Ogrzewanie podczerwienią nie wymusza ruchu powietrza, nie wzbudza więc drobinek kurzu i alergenów. Zapobiega wilgoceniu ścian za meblami, a suche mury to znakomity izolator przed chłodem z zewnątrz. 

Jakie są koszty ogrzewania prądem? 

Powszechna jest opinia o wysokich kosztach ogrzewania prądem. Powszechna i nieprawdziwa. 

W przypadku paneli na podczerwień koszty za media związane z ogrzewaniem promieniami podczerwonymi znacząco spadają. Warunkiem jest prawidłowo obliczona moc grzewcza promienników ciepła. Nie bez znaczenia dla kieszeni użytkownika ma również niski koszt instalacji i prostota montażu. Wystarczy poziomica, wiertarka i kilka kołków.

 

Zielona, czysta energia

 

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym argumentem przemawiającym za ogrzewaniem podczerwienią, jest niski stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Promienniki podczerwieni są energooszczędne, nie wymagają pieca, komina i nie powodują smogu. 

To bardzo ważny głos w dyskusji o ochronie czystego powietrza.

bottom of page