-
Wady i zalety ogrzewania podczerwienią
Co może łączyć taras, ogródek piwny, łazienkę, salon, biuro i halę produkcyjną? To prosta zagadka: możliwość taniego i ekologicznego ogrzewania promieniami podczerwonymi! Jak działa promiennik podczerwieni? Czy jest bezpieczny? Wady i zalety ogrzewania promiennikiem podczerwieni. Zapraszamy do lektury!
Sezon grzewczy - zimno w stopy, gorąco w głowę
Mimo zauważalnego ocieplenia klimatu, okres grzewczy na naszej szerokości geograficznej trwa czasami od października do kwietnia. Elektrociepłownie rozpoczynają przesył energii cieplnej do mieszkań, a w domach prywatnych włączane zostają gremialnie piece i kominki.
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z nieprzyjemnych skutków, jakie niesie ze sobą sezon na ciepłe kaloryfery: suche, zbierające się pod sufitem powietrze, trudności w spaniu, zimne stopy i czas wzmożonych infekcji górnych dróg oddechowymi. O kosztach za media nie wspominając.
Przyzwyczailiśmy się do negatywnych odczuć związanych z sezonem grzewczym i potraktowaliśmy je jak zło konieczne. Nie musi tak jednak być.
Zanim jednak przejdziemy do skutecznej alternatywy, skupmy się na głównej przyczynie dyskomfortu związanego z tradycyjnym ogrzewaniem.
Czym jest konwekcja i dlaczego jej nie lubimy?
Konwekcja to nic innego, jak stały ruch powietrza w celu ogrzania danego pomieszczenia. Klasyczny kaloryfer i grzejnik działają za zasadzie konwekcji.
Gorące powietrze wydostające się z rozgrzanego kaloryfera, przekazuje swą temperaturę otaczającemu go powietrzu. Fala ciepła wraz z chmurą kurzu wzbudzonego pracą grzejnika wzbija się ku sufitowi. Ciepłe powietrze bowiem jest lżejsze niż zimne, wilgotne.
Pod sufitem gromadzi się ciepło i powoli przesuwa w stronę przeciwległej ściany, pchane przez kolejne fale ciepła z grzejnika. Tam spływa schłodzoną masą w stronę podłogi i zupełnie już zimne zatacza koło w stronę kaloryfera. Cyrkulacja powietrza zatacza krąg i rozpoczyna się od nowa. W taki właśnie sposób wyjaśniliśmy czemu w ogrzewanym grzejnikiem pokoju skarżymy się na zimno w stopy i niepotrzebnie skumulowane ciepło ponad głowami.
To nie wszystkie wady ogrzewania konwekcyjnego.
Jak już wspominaliśmy, ciepłe powietrze znad kaloryfera łączy się z drobinkami kurzu.
Kurz wraz z roztoczami i alergenami wiruje w powietrzu drażniąc przesuszone śluzówki nosa i gardła. To z tego powodu cierpimy na nawracające infekcje układu oddechowego.
W sezonie grzewczym często kładziemy mokry ręcznik na kaloryferze lub wieszamy na grzejnikach nawilżacze powietrza. Wszystko po to, by wyrównać równowagę higroskopijną w otoczeniu.
Ogrzewanie powietrza – czysta strata pieniędzy!
Tu dochodzimy do kosztów finansowych. Ogrzewanie konwekcyjne polega na ogrzewaniu powietrza i z tego już powodu powstają zasadnicze straty ciepła. Dlaczego? I czy można to zrobić inaczej?
Posłużymy się przykładem z życia.
Przypomnijcie sobie Państwo ogródek gastronomiczny ze stolikami w zimny, jesienny lub nawet zimowy wieczór. Zakaz palenia w pomieszczeniach restauracji powoduje naturalny wzrost popularności stolików usytuowanych na zewnątrz. Klienci chętnie siadają przy promiennikach i w komfortowy sposób spędzają czas na zimnym powietrzu. Promienniki nie podgrzewają jednak powietrza wokół ludzi, gdyż byłaby to prawdziwa rozrzutność, a bezpośrednio ciała ludzkie.
Jak działa promiennik podczerwieni?
Promieniowanie podczerwone, podobnie jak światło słoneczne, działa na cząsteczki wody, z których jest zbudowane ciało ludzkie i nagrzewa je. Dopiero od rozgrzanego obiektu, w tym przypadku człowieka, nagrzewa się otaczające go powietrze.
W pomieszczeniach z zainstalowanym ogrzewaniem podczerwonym ogrzewane zostają ściany, meble i organizmy żywe. Ciepło trafia do odbiorów bezpośrednio, bez zbędnych strat, powodując przyjemne odczucia komfortu cieplnego i jednocześnie pozostawia chłodniejsze oraz wilgotniejsze powietrze do oddychania.
Ogrzewanie podczerwienią nie wymusza ruchu powietrza, nie wzbudza więc drobinek kurzu i alergenów. Zapobiega wilgoceniu ścian za meblami, a suche mury to znakomity izolator przed chłodem z zewnątrz.
Jakie są koszty ogrzewania prądem?
Powszechna jest opinia o wysokich kosztach ogrzewania prądem. Powszechna i nieprawdziwa.
W przypadku paneli na podczerwień koszty za media związane z ogrzewaniem promieniami podczerwonymi znacząco spadają. Warunkiem jest prawidłowo obliczona moc grzewcza promienników ciepła. Nie bez znaczenia dla kieszeni użytkownika ma również niski koszt instalacji i prostota montażu. Wystarczy poziomica, wiertarka i kilka kołków.
Zielona, czysta energia
Ostatnim, lecz nie mniej ważnym argumentem przemawiającym za ogrzewaniem podczerwienią, jest niski stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Promienniki podczerwieni są energooszczędne, nie wymagają pieca, komina i nie powodują smogu.
To bardzo ważny głos w dyskusji o ochronie czystego powietrza.