top of page

Jak działa promiennik podczerwieni? Odkrywamy tajemnice

Panele na podczerwień stanowią obecnie jedno z ciekawszych, alternatywnych  rozwiązań ogrzewania domów, biur i mieszkań. Jak działa promiennik podczerwieni? Czy jest bezpieczny i czemu uważany jest za „czyste” źródło ciepła? Zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie postaramy się wyjaśnić zasady działania ogrzewania na podczerwień. 

Ogrzewanie konwencjonalne

Klasyczny model ogrzewania gospodarstw domowych opiera się w głównej mierze na spalaniu gazu ziemnego lub węgla. W efekcie podgrzania wody w kotłach i zbiornikach nagrzewane jest powietrze wydobywające się z kaloryferów w naszych mieszkaniach. Każdy z nas zna sposób działania grzejników. 

Gorące powietrze wędruje z kaloryfera do góry, pod sufitem przesuwa się w stronę przeciwległej ściany i spływa po niej już ochłodzone na dół, na podłogę. Wraca następnie do grzejnika i proces się powtarza. 

 

Poruszająca się stale chmura powietrza niesie ze sobą, prócz ciepła, podgrzany kurz i drobinki roztoczy. Wymuszona cyrkulacja sprawia osobom cierpiącym na alergie, sporo dyskomfortu. Nawet osoby zdrowe, w sezonie grzewczym gorzej się czują. Odpowiada za to przesuszone, zakurzone powietrze wokół. 

 

Z tego powodu w zimnych miesiącach wyjątkową popularnością cieszą się nawilżacze pomieszczeń i zwykłe pojemniki z wodą wieszane na kaloryferach. Czy może być inaczej? 

Jak działa promiennik na podczerwień? 

Panele na podczerwień działają na zasadzie emisji fal podczerwonych, które ogrzewają obiekty pozostające w ich zasięgu. W bardzo podobny sposób oddziałują promienie słoneczne. 

 

Aby lepiej zobrazować technikę działania fal podczerwonych, najłatwiej będzie posłużyć się przykładem z życia. 

 

Chyba każdy z nas zna przyjemne uczucie na skórze, gdy w mroźny, słoneczny dzień wystawia się twarz ku słońcu. 

Mimo lodowatego powietrza wokół czujemy ciepło płynące ze światła. Wystarczy jednak odsunąć się na moment w cień, nawet metr obok, by siarczysty mróz znów szczypał w skórę. Jak to się dzieje?

Przecież temperatura powietrza nie może się znacząco różnić na przestrzeni metra.

 

Tajemnica tkwi w specyfice fal świetlnych docierających do obiektu. W tym wypadku, ciała człowieka. 

 

Promienie słoneczne emitują światło w zakresie widzialnym i niewidzialnym dla ludzi. Dzięki światłu widzialnemu rozróżniamy kolory. Światło niewidzialne dla oka człowieka znajduje się poniżej czerwonego obszaru. Ten zakres fal elektromagnetycznych nazwany został infrared (z łaciny infra – poniżej). Fale infrared emitują przyjemne, komfortowe ciepło. 

Zalety ogrzewania na podczerwień 

Panele grzewcze na podczerwień nie podgrzewają powietrza i nie poruszają go w pomieszczeniu. Oznacza to, że temperatura otoczenia jest niższa, niż osiągana dzięki ogrzewaniu konwencjonalnemu. Osoba przebywająca w pomieszczeniu ogrzewanym promiennikiem odczuwa przyjemne ciepło ciała i wilgotniejsze powietrze. Dzięki temu komfort dla układu oddechowego jest znacznie wyższy. Ponadto brak stałej cyrkulacji nie powoduje unoszenia się kurzu i drażniących drobnoustrojów.

 

Ściany w pomieszczeniu ogrzewanym przez panele na podczerwień są ciepłe i suche, nawet w miejscach za meblami. Zapobiega to powstawaniu grzyba i pleśni. Dodatkowo ciepłe ściany są doskonałym izolatorem przed zimnem z zewnątrz. 

 

Ogrzewanie na podczerwień nie wymaga kosztownej instalacji grzewczej ani komina emitującego trujący dym. Wystarczy gniazdko elektryczne i kołki do zawieszenia urządzenia na ścianie lub suficie. 

 

Koszty energii elektrycznej potrzebnej do pracy promiennika są niższe niż standardowe ogrzewanie konwekcyjne. Wystarczy jeden sezon grzewczy, by użytkownik odczuł to na własnym portfelu.

Czy fale podczerwone są bezpieczne dla człowieka? 

Częstym pytaniem padającym ze strony osób zainteresowanych ogrzewaniem infrared jest kwestia bezpieczeństwa związanego z promieniowaniem podczerwonym.

 

W tym miejscu należy w krótkich słowach objaśnić podział promieni podczerwonych.

 

Promieniowanie podczerwone dzieli się na pasma:

  • bliska podczerwień (NIR near infrared)

  • średnia podczerwień (MIR medium infrared)

  • daleka podczerwień (FIR far infrared)

 

Bliska podczerwień NIR może faktycznie być szkodliwa dla człowieka. Osoby pracujące w warunkach promieniowania podczerwonego bliższego muszą nosić ubranie ochronne osłaniające oczy i skórę.

 

Panele na podczerwień działają w zupełnie innym zakresie, bo w podczerwieni dalekiej FIR. 

 

Dla użytkownika nie odbiega to od normalnego tła, w jakim funkcjonuje (lodówka, pralka, telewizor). 

bottom of page